«Без верби та калини нема України: популяризація культурної спадщини українського народу – основа збереження національної ідентичності»
Сьогодні неможливо уявити Україну без жовто-блакитного прапора, тризуба та гімна, адже вони є державними символами й відображають нашу незалежність та цілісність, котру наші предки виборювали роками. Однак, розповідаючи про Україну, ми не уявляємо її без маминої пісні, бабусиної вишиванки, рушника, сорочки, калини біля вікна, верби над рікою, барвінка – усе це наші символи, наша самобутність та неповторність.
Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка славиться своєю багатолітньою історією. Починаючи з витоків свого існування, він є відомим не лише потужною освітньою діяльністю, але й особливим підходом до збереження та розвитку культурних надбань українського народу, котрі відображають національну ідентичність.
В університеті щодня відбувається процес формування національної свідомості усіх учасників освітнього процесу. Для цього докладається чимало зусиль з боку адміністрації, викладачів та Студентської ради.
«Ми плекаємо українське, славимо рідну землю, примножуємо культурні надбання нашого народу, з повагою та любов’ю ставимося до нашої символіки та традицій. Ми пишаємось, що є громадянами могутньої Держави з багатовіковою історією», – говорить ректорка університету Марина Гриньова.
Ознайомлення студентської молоді з культурною спадщиною найкраще відбувається на лоні природи, тому велика кількість ініціатив проходить на базі ботанічного саду університету, оскільки він є осередком природної гармонії та перлиною не лише міста й області, а й всієї України. Сьогодні директоркою ботанічного саду є мудра жінка, яка знає кожну рослину на території Антоніна Дзюбаненко.
Чимало рослин ботанічного саду є символами нашого народу. Вони здавна уособлюють красу України, її духовну міць та засвідчують любов до рідної землі. «Без верби та калини нема України, її душі та історії. Верба символізує вічність та життя, а калина — кров і відвагу. Ці рослини відображають глибокі зв’язки українців з рідною природою та національною спадщиною, що передаються з покоління в покоління», – говорить кандидатка історичних наук, викладачка ентографії Лариса Шаповал.
«З 2021 року на території ботанічного саду формуються колекції рослин, які є символами українського народу. У 2022 році було закладено калиновий гай. Ця ділянка сформована за участі внутрішньо переміщених осіб та працівників університету, стала символом нового життя та майбутнього миру, об’єднавши в собі роботу представників з різних областей України», – розповідає завідувачка кафедри ботаніки екології та методики навчання біології Марина Дяченко-Богун.
«У цьому році ми з великою честю та вірою у перемогу й світле майбутнє – поповнюємо колекцію верб ботанічного саду. Адже верба – це символ життєвої сили, здоров’я та, за вірою наших предків, сильний оберіг», – говорить голова ради з організації виховної діяльності Людмила Гомля.
Процес висадки верб об’єднав адміністрацію університету, Студентську раду та 3 факультети: факультет природничих наук та менеджменту, факультет історії та географії, факультет технологій та дизайну.
«Тепер колекція верб поповнилась ексклюзивними сортами: Salix gracilistyla «Mount Aso», Salix gracilistyla «Melanostachys», Salix integra «Flamingo». Сподіваємось, що вже скоро верби радуватимуть нас своїми чорними та рожевими котиками», – говорить аспірант кафедри ботаніки екології та методики навчання біології Олексій Орловський.
«Нас, студентів Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, тішить, що велика увага приділяється розширенню видового складу рослин ботанічного саду, а ще більше радує те, що ці рослини є символічними для нашої країни. Наша залученість до такого процесу дуже цінна», – говорять представники Студентської ради.
«Без верби та калини нема України», а як же без української вишиванки? Українська вишиванка є важливим символом України та її національної культури. Ця традиційна одягова річ має глибокі історичні коріння і відображає багатий дух українського народу. Вишиванка наділена символікою, і різні вишивки можуть вказувати на регіональні особливості, побут, віру і інші аспекти культури України. Вона є не лише виразом національного самосприйняття, але і способом виразу і підтримки національної ідентичності.
На факультеті технологій та дизайну Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, який очолює кандидатка педагогічних наук Юлія Срібна є унікальні колекції старовинних вишиванок, котрі одним поглядом занурюють в атмосферу стародавньої України, вишуканості і водночас простоти того часу.
Також велику роль у популяризації культурної спадщини українського народу відіграє кафедра позашкільної та мистецької освіти факультету природничих наук та менеджменту, яку очолює докторка мистецтвознавства Марина Погребняк. Викладачі цієї кафедри є творчими особистостями, котрі відіграють ключову роль у вихованні студентів та поширенні української пісні й танцю.
Як ми бачимо, в основу діяльності Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка покладено збереження національної ідентичності та самобутності українського народу.