ЗГУРТОВАНІСТЬ СТУДЕНТСЬКОГО КОЛЕКТИВУ – ЧИННИК НАБУТТЯ ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
У формуванні професійної компетентності майбутнього фахівця вирішальну роль відіграє освітнє середовище закладу вищої освіти, зокрема, студентський колектив, який чинить соціалізуючу і виховну дію на особистість студента. Основним середовищем спілкування і навчання студентів є академічна група. Ступінь згуртованості є показником психологічного клімату студентського колективу, який відображає ступінь задоволеності студентами наявними міжособистісними стосунками.
Із метою згуртованості студентів груп ПЕ-16 та ПП-15 професоркою кафедри ботаніки, екології та методики навчання біології Валентиною Оніпко 11 травня був проведений виховний захід «Згуртованість студентського колективу – чинник набуття професійної компетентності» (в онлайн режимі).
![](http://nature.pnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/05/1-4.jpg)
Учасники тренінгу ознайомилися з психологічними особливостями функціонування груп, процесом самопізнання, чинниками, що впливають на згуртування команди; оволоділи навичками аналізу індивідуальних і групових проблем, прийомами ефективної взаємодії, умінням працювати в команді; навчилися знаходити подібності в учасників групи для покращення взаємодії між ними, усвідомлювати свою роль та функції в групі.
![](http://nature.pnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/05/2-3.jpg)
Валентина Оніпко наголосила, що група вищого рівня розвитку з високою згуртованістю, сприятливим психологічним кліматом, соціально активними лідерами, діючою системою студентського самоврядування є моделлю професійного спілкування, в якій налагоджуються сприятливі умови для успішного формування у студентів необхідних компетенцій як структурних компонентів професійної компетентності фахівця та акцентувала: «Саме до такого високого рівня треба намагатися розвивати студентські групи».
![](http://nature.pnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/05/3-4.jpg)
Учасники заходу мали змогу визначити своє психологічне самопочуття та оцінити, диниміку групових процесів під час виконання тесту «Соціально-психологічний клімат у групі», що дозволило переконатися у сприятливому соціально-психологічному кліматі студентських груп.
![](http://nature.pnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/05/4-1.jpg)
Гра «Якості та вміння, важливі для ефективного спілкування» зацікавила студентів та сприяла розвитку комунікативної компетентності, формуванню командного духу шляхом згуртування груп, розвитку відповідальності та внеску кожного учасника у вирішенні спільних завдань, усвідомленню себе частиною команди.
Наприкінці, усі студенти зазначали, що захід допоміг переосмислити значимість кожного члена колективу у досягненні спільної освітньої мети, відчути позитивний вплив згуртованої роботи на психоемоційну сферу, мотивацію до активної діяльності та досягнення успіху.